نرم افزار پرونست ProNest

pronset

برای چیدمان قطعات از نرم افزاری به نام پرونست ( ProNest ) استفاده می شود. این نرم افزار یک نرم افزار استاندارد در این زمینه محسوب می شود که توسط شرکت هایپرترم ( Hypertherm ) منتشر شده است. این نرم افزار در واقع مجموعه ای از تکنولوژی های اختصاصی شرکت هایپرترم آمریکا است که در آن گردآوری شده است. برای کنترلهای مختلف CNC می توان از پرونست استفاده نمود زیرا که امکان ایجاد خروجی ماشین در آن وجود دارد.

در زمینه ی لایه چینی برای برشکاری به جرات می توان نرم افزار پرونست را در فهرست برترین نرم افزارهای جهان قرار داد و مهندسان در سرتاسر جهان در کارهای مختلف از آن بهره می برند. این نرم افزار در گروه برنامه های CAD/CAM قرار میگیرد.

نرم افزار چیدمان قطعات برای برشکاری پرونست ProNest

خروجی هایی برای برش هوا گاز – پلاسما – لیزر – واترجت و پانچ در این نرم افزار قرار داده شده است و در یک فایل امکان تعریف هر یک این دستگاه ها یا چند دستگاه مختلف وجود دارد.

روش کلی کار این نرم افزار به صورت زیر می باشد :

  • مشخص کردن ابعاد ورق و تعداد و ضخامت آن ها
  • انتخاب قطعاتی که باید برش روی آن ها انجام شود

فرمت استانداردی که این نرم افزار به عنوان استاندارد در ورودی میگیرد فرمت dxf می باشد.

برای مشخص کردن تعداد قطعاتی که باید بریده شوند می توانید قطعه مورد نظر را که انتخاب کنید و تعداد را مشخص نمایید. علاوه بر این می توانید به تعیین زاویه ورود و خروج پیش گرم و زاویه ی قرارگیری شکل بپردازید.

برای کنترل کننده های مختلف در نرم افزار تعداد زیادی پست پرسسور استاندارد موجود می باشد و همچنین شما با نوشتن یک پست پروسسور می توانید به معرفی کنترل دلخواه به نرم افزار بپردازید و بدین وسیله خروجی دلخواه را برای ماشینتان بگیرید.

یکی از امکانات مهم این نرم افزار طریقه ی چیدمان قطعات در ورق می باشد. این نرم افزار این چیدمان را به طریق بهینه انجام می دهد. این چیدمان بهینه توسط الگوریتم های هوشمند موجود در نرم افزار انجام می شود که باعث می شود ظایعات به جا مانده کمترین مقدار ممکن را به خود اختصاص دهد البته شما می توانید پس از اینکه چیدمان توسط نرم افزار انجام شد به صورت دستی آن را تغییر دهید.

گزارش هایی که این نرم افزار ارائه می دهد می تواند بسیار مفید واقع شود. این گزارش ها در مورد زمان برش، طول برشکاری هر قطعه و کل برشکاری، مساحت چیدمان و دیگر موارد می باشد.

کاربرد این نرم افزار بسیار زیاد می باشد و این کاربرد زمانی خود را به طور کامل نشان می دهد که پروژ بزرگ بوده و تنوع قطعات در آن بالا باشد و قطعات دارای ضخامت های متفاوتی باشند. از طریق محاسبه دقیق ورق مورد نیاز و میزان ضایعات پروژه در تهیه بیلان متریال بسیار کاراست.

برخی از قابلیت‌های نرم افزار پرونست ProNest به شرح ذیل می باشد :

  • از برش هواگاز، پلاسما و واترجت پشتیبانی می کند.
  • از کنترلرهای مختلف موجود در بازار پشتیبانی می نماید.
  • دارای Post Processor قوی برای خروجی های مختلف می باشد.
  • چیدمان اتوماتیک ( Auto nesting) برای کاهش ضایعات را دارا می باشد.
  • قابلیت مشترک‌سازی خطوط برش را دارد.
  • قابلیت تعریف الگوریتم برای کاهش ضایعات، کاهش مصرف گاز و اکسیژن و افزایش سرعت تولید را دارد.
  • قابلیت مشترک‌سازی بین خطوط را دارد.

شما میتواندی این نرم افزار را از اینجا دانلود بفرمائید.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید